Zajímavá místa Českého Krumlova


Zámecká zahrada

Barokní zahrada s fontánou je součástí zámeckého areálu. Založená byla už ve 2. polovině 17. století a nejkrásnější je na jaře. Je rozdělena na čtyři části: terasa Štěpnice, terasa Letní jízdárny, terasa Dolního parteru s nádhernou kaskádovou fontánou a terasa Horní zahrady s krásně upravenou zelení, hudebním pavilonem, letohrádkem Bellarie a zámeckým rybníkem. Aktuální informace o otevírací době naleznete ZDE.

Vnitřní město

Středověké centrum města je od roku 1963 městskou památkovou rezervací. Od roku 1992 je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jméno města Krumlov pochází z německého Krumme Aue (křivý luh). Ve Vnitřním městě stojí za návštěvu například kašna s morovým sloupem, gotický Valašský dvůr, Široká ulice, Krčínův dům s renesanční fasádou ze 16. století, nebo Radnice na náměstí Svornosti, která byla postavena v 2. polovině 16. století v Renesančním slohu.

Kláštery Český Krumlov

Roku 1350 klášter založila Kateřina z Rožmberku se svými syny. Výstavba trvala dlouho a klášter byl původně minoritský. První mniši přišli do kláštera roku 1357. V květnu 2014 byla zahájena revitalizace celého areálu a znovu otevřený byl v roce 2015. Celkové náklady na revitalizaci se vyšplhaly na 327 milionů korun. Za návštěvu stojí i rozsáhlé klášterní zahrady. Informace o vstupném a otevírací době naleznete ZDE.

Kostel svatého Víta

První kostel na tomto místě byl už v roce 1309. Ten později prošel přestavbou, ale v době kdy z Českého Krumlova rody Rožmberků a Schwarzenberků udělaly své sídelní město, velikost kostela přestala stačit. Proto v letech 1407 – 1438 vznikla současná podoba kostela. Některé části základů byly použité z původní stavby. Oficiální informace o otevírací době naleznete ZDE.

Hrad a zámek Český Krumlov

Hrad a zámek Český Krumlov je po Pražském hradě druhý největší hradní a zámecký komplex v České Republice. Od roku 1989 je vyhlášen národní kulturní památkou a v roce 1992 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Hrad byl nejspíš založený Vítkem II. z Prčice a první písemná zmínka je z roku 1240. Doporučujeme navštívit tento krásný kus historie. Podrobnosti naleznete ZDE.